Ахмед Хутев: Реалният резултат от тези избори се измерва в едно мигрирало семейство или един гурбетчия по-малко!

Г-н Хутев имате богат полититески опит, как виждате заключителната част тази кампания?
Като цяло вяла кампания с леки нотки на допустима некоректност, знаейки какво следва след това. Представител съм на малка политическа сила, но носеща в името си това което много от нас желаем - ЕДИНСТВО. Местното самоуправление е подчинено на идеята, че всички заедно можем да превърнем мечтите в реалност.Повече от гласуващите са привлечени от големите партии. Нужно ли е да си голям, за да реализираш големите промени? Който спечели младежите, печели не само изборите, но и тяхната подкрепа за сътвореното впоследствие. Човек живее и прави грешки влючително и аз съм правил, но учейки се от тях, човек взема поуки, става по-добра личност с житейски опит! Покажете по-голямо мероприятие от 2004-2010 год. в Чепинци, което да е минало без участието или подкрепата ми.
В предишното Ви интервю имаше конкретни предложения и обещания, а днес да очакваме ли такива?
Опитвал съм на областно ниво да реализирам решения, като винаги се е стигало до това, че една политика няма смисъл, ако резултатите и преките ползи от нея не стигат до хората и всеки дом. Политиката е инструмент за укрепване на добрите отношения между хората в обществото.
Като постигнат резултат посочвам двете програми за управление на ТБО на две различни общини и Системата за справедлива и плаваща система за пенсиониране.
Имам изготвена и действащата програма за управление на Отпадъците на община Минерални бани и планът за действие, дело на екипа ми от 2013 година, т.е когато изследванията за морфологичен състав на отпадъците не бе задължителен и съответните планове на цените бяха почти наполовина.
За Община Рудозем има такава Програмата и План със срок 2015-2019 и са предложени в началото тази година на общинска администрация и очаквам евентуална реакция.
Имам предложена преди години и съответно публикувана „Справедлива система и плаваща система на пенсиониране” за заетите при условията на І категория.Тази справедлива и плаваща система за пенсиониране през тази 2015 год. бе предложена на зам.председател на КНСБ, също така и на бивш социален министър. Значението на предложението за нашия рудодобивен район е изключително важно и засяга всяко 3-то семейство. Възможността и за релизация след незначителни корекции е национална подписка, която ще бъде подкрепена от всички настоящи и бивши рудодобивни центрове.
А какви са релностите към момента?
Искаме сигурност, стабилни доходи и нормален живот,а разумът показва, че няма как да повтаряш едни и същи грешки и да очакваш различен резултат и то положителен От прехода 1989г се видя, че демокрацията не е вълшебна дума, а е правила и процедури, труд, като една градина, която трябва да се копае, плеви, полива. Голямата грешка на последните две десетилетия е, че никое правителство не заби ножа в раната и не направи нужните промени веднъж завинаги и необратимо, защото не искаше да плати високата политическа цена за това. Така и не чухме цената на прехода към демокрация и пазарна икономика, затова още дълго ще плащаме цената на фасадната демокрация и привидно пазарната икономика. Демокрция може да се развива у народи, които са извървяли цялото си историческо развитие в правилна посока, а не като у нас. Решено сторено, ама то стана демо крадция, т.е. показно крадене на държава и народ, съсипване на всякакъв морал и вяра, на всякаква етика и възпитание, образование и всичко, на което би могло тя да се гради.
В заключение оптимизъм или песимизъм се очаква?
Истината и цифрите казват , че над 3,4 млн. българи или около 50% живеят на ръба на мизерията около или под линията на бедност, която към края на 2014 г. е 286 лв. на човек месечно. Хората у нас, които живеят нормално, тоест вземат над издръжката за живот 563 лв, са около 20%, или около 1 млн. и 470 хил или все-повече ще се разслояваме на две класи - на много богати и на много бедни, а същевременно сме на първо място по добив на мед и злато на Стария континент, или истината в заключение е първи по богатаство и същи по бедност.