Али Хайраддин: Кога ще бъде решен проблема във вероизповеданието
Публикувана на: 13.02.2011 | 16:59
1057 прочитания
Рано е да кажем дали поредната конференция ще донесе развръка в изповеданието, защото редом с нея Генджев проведе събрание на своя съвет и както стана ясно и той си избрал нов мюфтия.
Правовата безизходица, в която постоянно е въвличано изповеданието е следствие на недемократичния Закон за вероизповеданията/това не му е единствената слаба страна/, който дава възможност да бъде атакувана всяка конференция. Един от основните участници в подготвянето и приемането на този закон бе и ДПС. Ето защо първото, което е необходимо да направят в тази насока е да се насочат към неговата промяна, ако наистина желаят добър закон и развръзка.
Юридическата ситуация неколкократно бе коментирана в постовете още преди конференцията. Считам за необходимо пак да я напомня, защото от нея зависи регистрацията. Имам предвид това, че липсва юридичеко основание за насрочване на самата конференция, което всъщност ни се диктува от уставите, които самите ние си правим. От тук нататък ще има ново оспорване - основанието е непоклатимо. Ако се стигне до регистрация, тя ще бъде политически ход /там бе и посланика на щатите/ и след изборите отново атака в съда. Някой има изгода от това, но не и общността. Какво още да кажа след конференцията: Пременил се Илия, погледнал се, пак си е в тия.”
Конференцията бе насрочена прибързано, без да се обърне необходимото внимание на създаденото положение т.е. да се отиде на конференция задължително с Генджев – такава без негово участие е обречена на провал. Само по този начин той е без шанс да оспорва. Същото съм заявил на представители на изповеданието далече преди конференцията. Подобна бе ситуацията и през 1997г. Някои ще кажат, че и тази конференция е заличена. За тази конференция бе направено документирано споразумение, подписано и от Генджев /имам архивите/. Лесен начин за оправдание е обаче да обвиним съда, че я е заличил. А някой да е споменал за отговорност на ръководещите изповеданието. Отговорността е тяхна, защото не не е водило адекватна защита. Завеждащ правния отдел трябва да каже кой и как е допуснал това.
С насрочването и поведението си преди конференцията досегашното ръководство сякаш казваше: „Отиваме на конференция не да разрешим проблема, а за да бъдем избрани”. Това се вижда и от поведенито му на самата конференция относно кандидатурите. Никой не е бил кандидат и в процеса на конференцията, добре че е била група от Смолян, която предложила Мустфа Хаджи за мюфтия. Разбирате какво искам да ви кажа, че ако не са били те, сега нямаше да има главен мюфтия – лошо, ама наистина лошо и браво на групата от Смолян – те са решили проблема... Както винаги от 1997г. насам – единствен кандидат – другите са ги самоотказали, задкулисно разбира се. И после, както по времето на Тато и другите режими, като например на Мубарак на предишния му избор – близо 100% ЗА.
Какво да правим ли? Нужно е да се събудим и да престанем с личния интерес, на преден план да поставим интереса на общността – да правим, това което правим, заради Аллах...Така ще бъде решен проблема в изповеданието...
Али Хайраддин