Енергийните кооперативи като биткойн - най-добрия начин за независимост от монополите
На фона на енергийната криза в Европа и високите цени на енергията е време да си поговорим за нещо, от което родните политици и енергийните лобита бягат като дявол от тамян (въпреки европейските директиви в тази насока). Става въпрос за децентрализация на енергията, така както Биткойн е независим от централните банки, инфлацията, регулаторите и правителствата и защитава вашите спестявания.
Да речем, че бай Хасан от с. Сопота е решил да си инсталира 5 kw фотоволтаични панели на покрива си, с които да намали сметките си за електроенергия. Речено - сторено. Инсталира ги бай Хасан и в слънчевите часове на денонощието започва да използва своята собствена зелена енергия, вместо да плаща за тази от ЕРП-то. Дотук добре, Но...
Разположението на къщата на бай Хасан е такова, че той произвежда най много енергия от сутрин до ранните следобедни часове. Разбира се, той няма батерия за съхранение на тази енергия, защото батериите все още са прекалено скъпи и икономически неизгодни. Т.е. - той използва само енергията, която произвежда в момента. И тъй като той няма толкова голяма консумация в тези часове, половината от произведената от него енергия не се употребява. (Да, той не я продава на енергоразпределителното дружество, защото, за да може да го прави трябва да изпълни дълги, тромави и скъпи бюрократични процедури.)
Ех, да можеше бай Хасан да продаде излишната енергия, дори и на по-ниска цена, и с тези средства да си закупи енергия в часовете, в които неговите фотоволтаични панели не биват добре огрявани от слънцето и не могат да произвеждат ток.
След няколко месеца обаче неговият съсед бай Шукри също решава да си инсталира фотоволтаици на покрива. Къщата на бай Шукри обаче гледа повече на запад и той произвежда повече енергия от обяд до късните следобедни часове. Разбира се, както бай Хасан не може да употреби всичката произведена енергия, така и бай Шукри има излишъци, които обаче също не може да продава, заради горепосочените всеизвестни бюрократични процедури и спънки.
Както сами се досещате, бай Хасан и бай Шукри не след дълго решават да свържат своите къщи с ел. инсталации, като единия да ползва излишъка на енергия в часовете, в които той самия не може да си произведе или произведеното от него е недостатъчно. Разбира се, бай Хасан и бай Шукри не могат да произведаят всичката енергия необходима за цялото денонощие, но вече употребяват доста по-голяма част от произведеното от тях.
Виждайки примера още редица техни съседи решават да се включат в инициативата, като и те инсталират фотоволтаици на своите покриви, всеки с различен наклон и насоченост и по този начин кварталът на бай Хасан и бай Шукри става една голяма гама от фотоволтаични покриви, които произвеждат прилично количество енергия от сутрин до вечер. Някои дори решават да са по-експериментални и инсталират вятърни турбини, и т.н. Като цяло енергийната общност става все по-разнообразна и гъвкава.
И за да е справедливо отчитането на подаваната енергия от един към друг всички решават да си сложат двупосочни елекромери, с които да отчитат използваната и отдадената енергия. Така на края на всеки месец, всеки, който е използвал повече заплаща на онези, които са произвели и отдали повече в локалната съседска мрежа.
И така всички са доволни, че плащат мн. по-малки сметки и че голяма част от парите, които плащат не отиват в местото ЕРП, а остават при тях - в местната общност.
Съселяните на горепосочените виждат добрата инициатива и голяма част от тях решават и те да се включат. Някои обаче съзират възможност да продават енергия на своите съседи и се решават да инсталират по-големи мощности - кой 15, кой 30 kw.
По този начин се оказва, че не след дълго вече половината село (тези които могат да си позволят инвестицията) са инсталирали фовотоволтаици - кой на покрив, кой в градината, кой върху беседката и локалната мрежа е станала толкова голяма, че вече не само че е достатъчна за собствената употреба на всички тях, но и има излишъци на енергия.
Отново опира въпросът - какво да правим излишния ток. И тук бай Хасан предлага нещо много просто - ще я продаваме на нашите съседи, които нямат възможност да си инсталират фотоволтаици. За да имат изгода обаче техните съседи и да искат да я купят, то цената трябва да е изгодна. Така след няколко дни, вече има разбирателство между всички - енерията ще се продава с 30% - 40% по-евтино, отколкото от ЕРП-то. Е, това е добра оферта, на която техните съседи не са отказали.
Ето как се случва малката кооперативна енергийна общност в която всеки печели - тези, които имат финансови възможности да инсталират фотоволтаични покривни централи имат по-добра възръщаемост от своята инвестиция, тъй като реализират всичката произведена енргия, а хората, които нямат тази възможност, във времето в което има излишък закупуват енергията си много по-евтино отколкото от ЕРП-то.
И за да придобиете по-ясна представа за възможността за реализация на нещо подобно, ще ви цитираме пазарните цени на всичко, необходимо за да се случи.
Цената на битовата електроенергия за един kw/h (киловатчас) е около 25 ст. дневна тарифа и 15 ст. нощна.
Цената на 1 kw инсталирана фотоволтаична мощност е между 900 и 1400 лв. 1kw инсталирана мощност в нашите географски ширини в зависимост от засенчванията на годишна база произвежда между 1000 и 1400 кв/ч. Т.е. 250 - 350 лв. по цени на дневната тарифа на битовата енергия. Важно е да уточним, че животът на въпросните фотоволтаици е много над 30 год. Повечето производители в настоящия момент дават продуктова гаранция от 25 год., за това, че панелите няма да паднат под 80% производителност.
Един смартметър, който да отчита двупосочна отдадена/получена енергия струва между 40 и 200 лева.
Системата, която може да се инсталира в домакинство без фотоволтаици (за да отчита енергията на домакинставата, които не са инсталирали фотоволтаици, а купуват от техните съседи) и която да контролира с приоритет да се ползва по-евтината енергията от енергийната общност, когато има тази възможност е около 100-200 лева.
Да, по днешни цени на електроенергията, възвръщаемостта на инвестицията при такава енергийна общност може да падне и на 3 год. ако повечето хора решат да се кооперират и в закупуването на оборудването, постигайки по-ниска цена на едро. При цена на дребно 4-5 год.
Дали си заслужава.... За същото нещо се питаха много хора, преди няколко години, когато един Биткойн се търгуваше на цени от 300 - 400$. Защо сега е над 100 пъти по скъп ли.... Е това е въпрос на друга тема, в която да разгледаме как да сме независими от инфлация, банки и прочие.
И в крайна сметка..... Всеки сам си преценя :)