Как се посреща новата година с пенсия от 180 лева?

Не е тайна, че голяма част от българското население живее под прага на бедността. Хиляди души са принудени да съществуват в нечовешки условия, защото пенсиите им не стигат за покриване на ежедневните им нужди.
Границата на бедността през 2015 г. бе 286 лв., като през месец октомври Кабинетът одобри нов размер за 2016 г., така прага и се вдигна на 300 лв, с 14 лв. повече от миналогодишния.
За съжаление както в общината, така и в цялата страна има хора, които получават толкова ниски пенсии, че са с близо 50% по-малки от определения праг на бедност.
Възрастна жена от района споделя, че пенсията и е едва 180 лв., а оцеляването с такава сума е меко казано невъзможно. Голяма част от парите отиват за хапчета, друга за сметки и така за храна почти няма.
Бабичката взима пенсия за инвалидност от около 25 години. Навремето я пенсионирали, заради висок процент загуба на трудоспособност.
Жената разказва, че най-страшното идва когато и се налага да ходи по лекари. На един даде 20, на друг 30 лв., купи някое и друго хапче, а парите изчезват.
„Така пари за друго не остават, ни за делници, ни за празници.” – казва бабичката.
По думите и става ясно, че празнуването на Нова година, както и на всеки друг празник, става благодарение на това, че съпругът и е все още жив. Заради това, че той взима добра пенсия семейството успява да преживява. Да преживява и да си позволява честване на празниците.
„Посрещаме новата година скромно, но важното е, че имаме какво да сложим на масата.”
Иначе бабата не се оплаква. Тя е наясно, че хората орисани със съдба като нейната хич не са малко. Жената е доволна, че има поне толкова, защото положението може да бъде и много по-лошо.