Магията на гайдата... едно нестандартно хоби за тинейджъри
Гайдата е мехов духов народен музикален инструмент, познат на почти всички европейски народи. Заложена и в българския фолклор, гайдата остава емблематична за Родопа планина и родопския край. Виртуозният музикален инструмент и в днешно време кара да настръхне всеки, който се докосне до неговата магия.
Виктор Суров, Даниел Драгославов и Денис Дурев са трима тинейджъри от рудоземското село Чепинци. Освен приблизително сходната им възраст и родното им място, има още нещо, което е общо между тях, а това е именно гайдата. Интересът им към музикалния инструмент и неговото изкуство се заражда още през 2009 година и от тогава чак до днес той е неделим спътник в живота им. Момчетата споделят, че да свирят на гайда е удоволствие за тях. Че по този начин се отпускат и релаксират, затова определят инструмента като „прекрасен”, а свиренето на него се превръща в хоби. Виктор, Даниел и Денис добавят още, че изкуството, с което се занимават те, изисква тренировка и постоянство. Но завършен гайдар се става само ако носиш в себе си мерака.
Момчетата се обучават в гайдарската школа към читалище „Нов живот - 1948” – с. Чепинци и в гайдарския състав „Дельо хайдутин” с ръководител Тодор Кайков. Възпитаник на Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка,” гайдарят Тодор Кайков успява да предаде мистиката на гайдата на своите ученици и като добър модел за подражание свири редом с тях на участия. Тази година е изключително успешна за гайдарски състав „Дельо хайдутин” на база участия и различен тип сценични изяви – уточняват тинейджърите. Празникът на Златоград с участието на 101 каба гайди, Роженският събор на народното творчество и животновъдство с участието на 401 гайди, Гайдарското надсвирване в Равногор, Традиционните празници на Рудозем – Ден на миньора и Детски фолклорен фестивал "Орфей пее с морето", са част от многобройните събития, в които участие взема съставът от началото на годината.
Най-големия успех, постигнат от Виктор, Даниел и Денис до момента е участието им в поставянето на Световен рекорд на Гинес на 16.05.12г. в зала 1 на НДК. Рекордното музикално изпълнение е осъществено под звуците на 333 каба гайди. За приноса им към рекорда са наградени с грамоти, които всеки може да види в читалище „Нов живот - 1948” – с. Чепинци. Младите мераклии получават подкрепа и поощрение от семейства и приятели и не спират да радват малки и големи със своята музика. До тях достигат всякакви покани за събития от различно естество, а те от своя страна полагат усилия, за да създават приятна атмосфера и настроение за любителите на народната музика и родопския фолклор. Момчетата имат желание да се развиват и усъвършенсват. Стремежът им е да свирят и в бъдеще. И напук на максимата, че „Музикант къща не храни”, те са категорични, че гайдата ще остане в тяхното ежедневие.