Оптимизирането на разходите за енергия е приоритет за общината
Вчера, в Заседателната зала на община Рудозем, се проведе Кръгла маса за обмяна на опит на тема - „Енергийната ефективност характерна черта на устойчивото развитие на община Рудозем - Опит и направленията за нейното увеличаване“ във връзка с изпълнението на Договор № BG04-02-03-069-018, по проект “Повишаване на енергийната ефективност на общински сгради предоставящи социални и образователни услуги на населението в ОДЗ "Снежанка" - сграда 1, община Рудозем", финансиран от Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014, Програма BG04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия“.
На пресконференцията присъстваха екипа за управление, норвежкият партньор Грийнзон АС [Greenzone AS] от гр. Осло, Норвегия, Представител на Агенция за устойчиво и енергийно развитие, граждани и медии.
Кметът на общината Румен Пехливанов направи приветствие и откри кръглата маса с думите: „Надявам се, че партньорството ни, което започнахме преди няколко месеца, в бъдеще време ще се развива, защото една от фундаменталните цели на община Рудозем, оттук насетне, е повишаване в максимална степен на енергийната ефективност.”
По думите на кмета стана ясно, че общината харчи колосална част от бюджета за енергия. Например харчи около 100 хил. лв. на година за улично осветление. Подобен проект или подмяна на осветлението с по-ефективни енергийни прибори може да ограничи този разход и да доведе до енергиен спад в порядъка на около 42 хил. лв.. Очаква се проекта за ОДЗ „Снежанка” – Рудозем изключително сериозно да намали разходите за отопление. Оттук насетне следва да се намали разходът на енергия и във всички останали общински и обществени сгради.
„Следващото нещо, от което се нуждаем, и което е основна част от цялостната концепция за развитие на община Рудозем е да оптимизираме всички видове разходи за енергия. Философията да произвеждаме много енергия, с която да покриваме нуждите си, или да употребяваме много енергия, не е правилна. По-важно е да задържаме енергията и да използваме консуматори, които употребяват по-малко енергия.”, уточни Пехливанов.
Координаторът на проекта Мила Кръстева представи разбирането за устойчиво развитие на общините, а Франк де Вит – изпълнителен директор на Грийнзон АС [Greenzone AS] изложи добри практики в устойчивото развитие - тенденции за повишаване на енергийната ефективност на Норвежките общини
.Мария Манолова - докторант в ГГФ, СУ "Св. Климент Охридски" представи темата "Устойчиво енергийно планиране - ключов фактор за социално-икономическото развитие в общините в България", а инж. Красимир Герасимов - Управител на "Greenzone Bulgaria говори по темата "Концепцията „Zero Waste“ при третиране на ТБО – възможност за генериране на „зелена енергия“ за нуждите на общината"
Пресконференцията се закри с дискусия относно прилагането на местно ниво на добри практики от Норвегия и принципите на устойчивото развитие.