Студентки от Рудозем са представителки на България и нашия край в Турция
Аниса Емин е на 19 години от с. Рибница завършила СУ “Христо Ботев“ с. Чепинци. Тази година е подготвителната и година, в която изучава турски език, след която ще следва „Информационно системно инжинерство“ в университета Коджаели.
Синем Хаджихасан е на 22 години от Рудозем завършила е в СУ “Св. св. Кирил и Методий“ гр. Рудозем. От четири години е в Турция, а в момента е трети курс по специалността “Турски език и литература“. Синем е представител на българските студенти в Коджаели и инициатор на това студентите от нашия край да бъдат по-дейни и сплотени дори и извън територията на нашата страна.
„Още първата година, в която отидох в Турция забелязах, как студентите от другите страни са много дейни и сплотени, работят за това да представят своите страни пред света, да се социализират повече и в същото време са като едни малки общности, които са единни и се подкрепят. Разбира се и аз усетих подкрепа от страна на момичетата от България, които вече учеха там от около две-три години, която продължава и до сега. Помагаме си във всяко едно отношение, както и е редно да бъде. Това, което тогава забелязах като недостатък при нас беше, че не бяхме достатъчно иниациативни, че да ни забележат и нас. В Коджаели имаме огромния късмет от страна на това, че има много организации и дружества, които създават различни мероприятия и програми за студентите от чужбина, но това което ме разстрои беше, че сред тях никога нямаше наш представител. Това беше и момента, в който реших, че е редно да променим това.“ - споделя Синем.
През изминалия месец Синем и Аниса се включили на организиран ифтар (вечеря) за международните студенти в Коджаели по случай свещения месец за мюсюлманите - месец Рамазан. На това събитие присъствали стденти от над 34 различни страни от целия свят и всеки от тях бил облечен с традиционните дрехи за страната си, а нашите момичета разбира се отишли с традиционната за нашия край родопска носия и събрали погледите на всички.
Студенти от колко страни присъстваха на това събитие?
Аниса: Точна бройка не мога да кажа, но имаше студенти от Индия, Китай, Индонезия, Панама, Русия, Египет, Ирак, Палестина, Туркменистан, Афганистан, както и много от африканските страни.
Какви бяха впечатленията на твоите състуденти като те видяха с родопската носия?
Аниса: Бяха влюбени...имаше въпроси от сорта на: „Така ли се обличате по принцип?; От колко части е направена носията?; В каква последователност се облича?; Как са направени терлиците?“ и още подобни.
Чували ли са за България допреди това?
Аниса: Повечето не са чували или ако са чували знаят, че е просто съществуваща страна.
Какво им е интересно да разберат за България?
Аниса: Каква е културата, дали храната е подобна на турската и какъв е начинът на живот в България.
„По думите на Аниса разбираме, че Блгария не толкова позната за хората по света, но точно от нас-хората, които поради една или друга причина сме извън страната зависи да променим това. Защото именно по този начин създаваме връзки с другите страни, с които за в бъдеще да допринесем на страната си.“ – твърди Синем.
Както споделихме и по-рано събрахме голям интерес появявайки се с българска носия и не малък фактор играе и това, че досега тя не е била представяна. И тук е момента да благодарим на Нели Хаджиева за предоставената родопска носия от нашето четалище. Благодарение, на която успяхме да се отличим по автентичен начин. – завършват момичетат.