100 години Община Рудозем
През 1913г по силата на Букурещкия договор село Палас влиза в територията на България в пределите на тогавашната новосъздадена пашмаклийска околия и е обявено за общински център.
Развитието на Палас започва след Първата световна война. Към 1920 година селото е пръснато в много махали, а долу при реката са общината, казармата, джамията и няколко дюкяна и частни къщи.
След 1920 година пристигат и първите нови заселници на селището, а през 1926 е построена и църквата.
Централното село в общинският център Палас е Горен Палас известно и под името Бойчиново. През 1921 година инженер Иван Савов получава концесия за мина "Съгласие" в Палас, това е първата такава концесия в Средните Родопи.
През 1934 година село Палас е преименувано в Рудозем именно заради рудните находища в района.
След 1945 година селището започва да се развива като минен басейн. В тоталитарния период са разработени минните находища край Рибница след това в самия Рудозем и край село Чепинци. Постепенно Рудозем става център на тогавашното 4-то рудоуправление на ГОРУБСО. През 1953 - 1958 е построена флотационната фабрика.
През 1960 година селището е обявено за град, а през 1971 година към Рудозем са присъединени селата Койнарци, Мейково и Оскрушево. Прирастът на града е забележителен и е главно механически с преселници он Видинско, Врачанско, Плевенско, Русенско, Старозагорско и други.