Какво се ражда и от кого са обитавани земите на над 1000 метра надморска височина?
Село Поляна - училище, детска градина, мандра, кипи живот…
...20 години по-късно: останали около 70 човека, няма училище, няма детска градина, няма мандра, само едно кметство и то без знаме.
Земята пълна с картофи, коловете натежали с фасул, овошките приведени до земята, пращящи от род. Градините са пълни със зеленчуци и животни - много и предимно гръцки- пакостливи, лакоми, унищожаващи реколтата.
Мъж и жена, над 70-годишни със сбръчкани от годините и изкривени от работа ръце събираха последната вада фасул: "На дъщерята е, ама тя работи в града и няма време да дойде да го събере, автобус има само в понеделник и петък... не е удобно винаги, та ние дойдохме с бабата да го съберем"- жално отронва мъжът. Оказва се, че двамата живеят под един покрив от 56 години насам.
Те не знаеха колко човека е селото. "Не сме ги броили. То едни вървят за Германия, други- за гробищата, такова е"- казва с усмивка дядото.
Пожелаваме лека работа и пристъпваме към вътрешността на селото. Заговаряме жена, която видимо е десетина години по-млада от предишните ни събеседници.
"Останали са около 70 човека, оживено е когато се засажда и прибира реколтата, иначе всички са по Рудозем и по големите градове, има и в чужбина. Но те са млади, няма какво да правят тук... Пък нашето време е минало. За кога да се местим, късно е да се свиква с нов дом. Докато човек може да се обслужва, най-добре да си стои у дома- хем по-спокойно за него, хем и на децата няма да додява. Не се свиква лесно на стари години- то да легнеш на съседното легло в същата стая и не може да се наспиш добре, та какво остава да идеш другаде? Но дойде ли време да не можем сами, ще ходим, нямаме избор"...
На въпроса ни какво прави, когато не е по градините, тя сподели, че като има свободно време, събира билки. Суши мащерка, бял равнец и шипка най-често. Разказа, че мащерката помага за успокоение, за тези, които са с високо кръвно. Белият равнец помага при стомашно разстройство, джоджена от градината също суши, той пък помагал при настинка.
Тази 63-годишна жена, ни показа градинката, която стопанисва. Огромен двор с богат асортимент от зеленчуци, плодове и овощни дръвчета. Жената сподели, че тайната да се роди всичко това донякъде се дължи и на овчата тор.
"Всичко се е родило тази есен и по много. Лошото е, че гръцките крави стигат до къщите- не се страхуват. Пъдим ги, да не изядат реколтата около домовете, но без полза, те утре пак идват"- споделя със съжаление жената.
Оказва се, че това е едно от малкото села, в които е развито животновъдството. Но след предстоящия Байрам кравите ще намалеят със 7.
...И за друг проблем сигнализираха в Поляна. Докато гръцките говеда влизат в дворовете, тъпчат градините и най-нагло изяждат всички опадали плодове от дърветата, че даже посягат и към клоните, то диви прасета превръщат ливадите в градини, търсейки попови главички.
И макар и атакувани от токова много вредители, хората са съумели да запазят реколтата си, полагайки постоянни грижи за нея и сега с облекчение казват, че трудът им вече е складиран в избите и спокойно очакват зимата.
А относно наболелия проблем с гастролиращите животни, мнението на повечето хора беше, че всички дертове идват от разградения кльон.
...Те всичко разнесоха - кой стълбовете, кой мрежите- и сега е разградено и животните си влизат без проблем… Разкрадоха всичко в тая държава и сега теглим"...