Кметът Румен Пехливанов посочи основните перспективи за икономическо развитие на община Рудозем
Актуалната тема за текущото състояние на икономиката в община Рудозем и перспективите за нейното бъдещо развитие бе разгледана на инициирана от кмета Румен Пехливанов среща с директорите и учителските колективи на местните образователни заведения.
„Основните фактори, определящи икономическото развитие и концепцията на законодателството в сферата на предучилищното и училищното образование, налагат създаване на работещ механизъм, който да произвежда кадри в начален стадий. Няма как обаче да вземем решение за това какво искаме да правим, ако не знаем на къде се движи общината.”, посочи кметът Румен Пехливанов.
„Работещите предприятия на територията на община Рудозем имат съответна заетост в отрасли от различни сектори. На този етап около 450 човека работят в сферата на рудодобива и преработката, около 350 души – в козметичната промишленост и близо 1000 са заетите в шивашкия сектор.”, отбеляза Прехливанов, след което допълни: „Знаете, че в Бяла река на мястото на бившата фабрика за тръби стартира цех за производство на лакове и бои, който се надяваме да върви добре занапред, както знаете и за бъдещото козметично предприятие в Пловдивци. Това са неща, които са факт. Неща, които предстои да се развият.”
„Години наред се опитвам да водя разговори със завършващите учениците и с класните им ръководители по темата, за да знаем в общи линии какво да очакваме в бъдеще време и на къде да насочим децата. Затова и трябва да отчетем най-важните перспективи. Първата от тях е КПП-то, което трябва да започне да се строи до края на тази-началото на следващата година, като реалното му пускане се очаква да бъде 2018-та. КПП-то е записано като ключов приоритет за цялата програма за трансгранично сътрудничество и е важно да се отбележи, че този път гърците имат много сериозен стимул нещата да се случват бързо. Тази перспектива сама по себе си отваря много възможности в сферата на търговията, услугите, ресторантьорство, хотелиерството. Примерите, които Кирково и Златоград ни дават, са много показателни, тъй като колегите казват, че в момента изпитват много сериозен глад за всякакъв вид услуги, а също, че има и сериозен ръст на заетите в търговията. Това е нещото, което ще се развие и при нас със сигурност. Скоро ще стартира обществената поръчка за сондажите за минерална вода, а това е нещото, което може да донесе на Рудозем между 300 и 500 работни места, като само в Община Рудозем и свързани с администрацията дейности може да доведе до стотина работни места. Вече имаме химичния състав на водата и мога да кажа, че е чудесна както за балнеология, така и за пиене. Подходяща е за ежедневна употреба и е с много добро съдържание на важни минерали. Сондажът на минералната вода автоматично ще доведе до разкриване на поне 50 нови работни места в болницата. Друг е въпросът, че наемателят, който е и собственик на дейността, иска да му разрешим да строи още един етаж на сградата. В момента капацитетът й е зает на 100% целогодишно и всички ние виждаме, че навън има около стотина външни хора, които се разхождат или пият по кафе. Те по някакъв начин харчат пари, а това се усеща. Със сигурност ще се засили и дейността на хотелите, ако тази вода излезе. Там също ще ни бъдат необходими много повече кадри. Казвам това, защото разбрах от собственици на заведения в Рудозем, че има огромен недостиг на персонал, въпреки не лошите заплати, които се предлагат.”, уточни кметът.
Накрая Румен Пехливанов обясни, че е време местните училищни ръководства да започнат професионално насочена подготовка на учениците, включваща засилено изучаване на чужди езици и конпютърни технологии, тъй като се налага както да вървим в крак с времето, така и да предлагаме адекватно обучение на нашите деца.
„Мисля, че езиците и комютърната грамотност са абсолютно задължителни и това въобще не подлежи на дебат. Когато говорим за езици, не е необходимо да говорим само и единствено за английски. Няма лошо да се знаят и други езици като гръцки, руски, немски, турски и така модерния напоследък испански. Каквито и езици да се изучават, аз мисля, че е абсолютно задължително във всички училища да има и засилен акцент върху втори език.”, коментира кметът.
„Предложих на Общински съвет – Рудозем общината да стане участник в един клъстер, който основно е съставен от ИТ компании, като идеята е да кандидатстваме с един съвместен проект. Ако успеем да се договорим с останалите членове на клъстера, ще можем да направим един обучителен център в Рудозем, който ще може да се ползва като база от учениците в гимназиален курс. Те ще имат възможност както на място, така и онлайн да се запознават с неща, които не са част от учебната програма. Вероятно е и фирмите от клъстера да поемат изявените ученици като субсидиране за тяхното понанатъшно образование. Това са едни от най-големите фирми в ИТ сектора на страната, поддържащи общ персонал от над 5-6 хил. души, тъй че това е нещо, което е важно.”, добави Пехливанов.
„Всякакви предложения са добре дошли и в никакъв случай априори нищо няма да приемем или да отхвърлим. Всичко ще бъде обсъдено достатъчно задълбочено както при нас, така и в администрацията, и с общинските съветници, за да постигнем реален напредък. Всички трябва да разберем, че отговорността за бъдещето на общината е на всички нас. Ако системата ни на образование не отговори адекватно, ще продължаваме само да гледаме как учениците ни стават студенти и не се връщат обратно в Рудозем, което за мен е сериозен проблем, тъй като това не е визията ми за развитие на общината.”, каза в заключение кметът на община Рудозем Румен Пехливанов.