Лъсна голямата лъжа за местните данъци и такси!

Автор:  
Хайри Лошев

Много е просто, но някой умишлено иска да направи така, че нещата да изглеждат доста по-сложни отколкото са.

Ето какво казва в пресата кмета на Община Рудозем Румен Пехливанов относно вдигането на местните данъци и такси:

Увеличението спрямо миналата година идва от три основни причини. В калкулацията за такса смет се включват на първо място разходите по самото събиране, а именно разходи за горива, заплати и осигуровки на работници, защитни облекла. На второ място са аварийно-ремонтните дейности на техниката по сметосъбирането и контейнерите и на трето място са таксите, които държавата определя и общините са задължени да ги събират от гражданите, а впоследствие да ги превежда отново на държавата в съответните фондове.

…….

Държа ясно да отбележа, че основното увеличение на таксата за тази година идва от тази компонента, а именно повишаването на таксата за РИОСВ. За миналата година тази такса беше 9 лв. за тон депонирани отпадъци, за тази година таксата е 15 лв. за тон или близо 70% е увеличението на тази такса, която изцяло се определя от Министерския съвет. За следващата година същата такса се предвижда да стане 35 лв. за тон. Именно оттук идва и основното увеличение, което хората виждат в съобщенията си за плащане на данъци.

Във връзка с разходите по самото сметосъбиране искам да подчертая, че от близо година работим само с една сметосъбирачка, поради необходимостта от ремонт на втората.  И на едно от заседанията на ОбС миналата година стана въпрос именно за този ремонт, където имаше официално предложение за ремонта й, възлизащ на 8000 лева. Драгите ни общинари предпочетоха този ремонт да не се случи и оттам дойде и кризата със сметосъбирането (както се вижда от снимката).

Искам да Ви попитам, как мислите, дали разходите „по самото събиране, а именно разходи за горива, заплати и осигуровки на работници, защитни облекласа по-големи от миналогодишните, имайки предвид, че работи само едната сметосъбирачка.

Вече отговорихме и за аварийно-ремонтните дейности, които бяха предложени на господата управляващи още миналата година за 8000 лева, но незнайно защо те отказаха.

Колкото до повишаването на таксата от РИОСВ - за 2012 година община Рудозем има общо 1850 тона депониран отпадък.  Нека всеки сам да си направи простата аритметика – 1850 Х 6лв. = 11 100 лева. Общо 11 100 лева повишение. И нещо друго – тенденцията при сметосъбирането е, че общият обем на сметта намалява всяка година!

А реалността каква е - понастоящем хората плащат с около 30 - 50% повече, отколкото миналата година, 

Какво се оказва в крайна сметка – не само, че не трябва да има никакво увеличаване, а напротив, трябваше да ни занижат данъците.

Затова уважаеми съграждани, в петък (15 март), в 11.00 часа на площада пред сградата на Община Рудозем се събираме на протест, където да покажем, че е крайно време да спрат да ни баламосват и ограбват!

Хайри Лошев

© Рудозем днес

снимка: teacher.bg снимка: teacher.bg
Лъсна голямата лъжа за местните данъци и такси!
12.03.2013 | 14:28
3517

Много е просто, но някой умишлено иска да направи така, че нещата да изглеждат доста по-сложни отколкото са.

Ето какво казва в пресата кмета на Община Рудозем Румен Пехливанов относно вдигането на местните данъци и такси:

Увеличението спрямо миналата година идва от три основни причини. В калкулацията за такса смет се включват на първо място разходите по самото събиране, а именно разходи за горива, заплати и осигуровки на работници, защитни облекла. На второ място са аварийно-ремонтните дейности на техниката по сметосъбирането и контейнерите и на трето място са таксите, които държавата определя и общините са задължени да ги събират от гражданите, а впоследствие да ги превежда отново на държавата в съответните фондове.

…….

Държа ясно да отбележа, че основното увеличение на таксата за тази година идва от тази компонента, а именно повишаването на таксата за РИОСВ. За миналата година тази такса беше 9 лв. за тон депонирани отпадъци, за тази година таксата е 15 лв. за тон или близо 70% е увеличението на тази такса, която изцяло се определя от Министерския съвет. За следващата година същата такса се предвижда да стане 35 лв. за тон. Именно оттук идва и основното увеличение, което хората виждат в съобщенията си за плащане на данъци.

Във връзка с разходите по самото сметосъбиране искам да подчертая, че от близо година работим само с една сметосъбирачка, поради необходимостта от ремонт на втората.  И на едно от заседанията на ОбС миналата година стана въпрос именно за този ремонт, където имаше официално предложение за ремонта й, възлизащ на 8000 лева. Драгите ни общинари предпочетоха този ремонт да не се случи и оттам дойде и кризата със сметосъбирането (както се вижда от снимката).

Искам да Ви попитам, как мислите, дали разходите „по самото събиране, а именно разходи за горива, заплати и осигуровки на работници, защитни облекласа по-големи от миналогодишните, имайки предвид, че работи само едната сметосъбирачка.

Вече отговорихме и за аварийно-ремонтните дейности, които бяха предложени на господата управляващи още миналата година за 8000 лева, но незнайно защо те отказаха.

Колкото до повишаването на таксата от РИОСВ - за 2012 година община Рудозем има общо 1850 тона депониран отпадък.  Нека всеки сам да си направи простата аритметика – 1850 Х 6лв. = 11 100 лева. Общо 11 100 лева повишение. И нещо друго – тенденцията при сметосъбирането е, че общият обем на сметта намалява всяка година!

А реалността каква е - понастоящем хората плащат с около 30 - 50% повече, отколкото миналата година, 

Какво се оказва в крайна сметка – не само, че не трябва да има никакво увеличаване, а напротив, трябваше да ни занижат данъците.

Затова уважаеми съграждани, в петък (15 март), в 11.00 часа на площада пред сградата на Община Рудозем се събираме на протест, където да покажем, че е крайно време да спрат да ни баламосват и ограбват!

Хайри Лошев

Хайри Лошев
©Рудозем днес





Последни новини
Документален филм разчувства млади и стари в Чепинци
Една крачка по-близо до отварянето на прохода Рудозем - Ксанти
Стотици се събраха в Рудозем, за да изразаят солидарност към Палестина
Фондация "Родопски фонд за жените - ПОПРЕЛКИ" с "Червена книга на женския род в българския език" за онези, които липсват в речта, но присъстват в обществото
Фондация "Родопски фонд за жените – ПОПРЕЛКИ" представя проекта „Червена книга на женския род в българския език“
РСПБЗН Рудозем с апел: НЕ палете огън на открито!
Наше момче игра на Европейско първенство
От АПИ планират ремонт на пътя от Рудозем до границата
Моторни масла: Любопитни факти
Оригинални турски килими - тенденции в дизайна