Венцислав Шейков: Абсолютно забранено е паленето на огън на разстояние по-малко от 500 метра от горски фонд
Публикувана на: 06.04.2011 | 20:13
1593 прочитания
Абсолютно забранено е паленето на огън на разстояние по-малко от 500 метра от горски фонд - Венцислав Шейков, началник на Районна служба "Пожарна безпоасност и защита на населението" общ. Рудозем
Какъв е броят на пожарите в общината за тази година?
11 пожара са възникнали на територията на община Рудозем от началото на годината. 2 от тях са през март - единият в резултат на непочистен комин, а другият заради небрежност при боравене с открит огън – палене при почистване на стърнище. При последния има и предприети мерки от страна на горското стопанство в Смилян.
Напоследък зачестиха пожарите при палене на стърнища – какви са мерките за безопасност, с които трябва да се съобразяваме?
При почистване на ниви и други земеделски територии хората трябва да знаят, че е абсолютно забранено паленето на огън на разстояние по-малко от 500 метра от горски фонд. Това е основната мярка, която трябва да се спазва. Има и други нормативни документи, които категорично забраняват паленето на огън при почистването.
Какви са санкциите при неспазване?
Различни са, в зависимост от това кой нормативен документ е нарушен, като варират от 100 до 3 хил. лева. Нещо което е важно за регистрираните земеделски производители – при причиняване на пожар в резултат на почистване на дадена земеделска площ се сигнализира в общинската служба по земеделие и съответно им се спират субсидиите, които получават.
Много хора пренебрегват мерките за безопасност, но трябва да знаят, че ако възникнат щети могат да бъдат дадени на прокурор и съответно да понесат и наказателна отговорност.
В минали години имало ли е сериозни пожари причинени от палене на стърнища?
Да, но за последните няколко години е нямало сериозни, тъй като хората веднага се обаждат и реагираме своевременно. Много е тънка линията между това дали пожара ще е сериозен или няма. В зависимост от атмосферните условия, условията на района – пътища и т. н. едно забавяне може да доведе един безобиден пожар до много сериозен пожар.
Много ли са случаите, в които хората се опитват сами да се справят с пожара, без да се обадят на вас или да закъснеят с обаждането?
Имало е такива случаи през минали години. Хората, които са предизвикали пожара не се обаждат – не знам дали от страх или просто заради моментната паника не са преценили добре нещата и в такива случаи са се обаждали други хора, които са свидетели на пожара.
Съветваме хората веднага да се обаждат в пожарната на тел 160 или 112, тъй като за това нещо също има санкции, без значение кой е предизвикал пожара.
В отоплителния сезон много често има пожари на комини – каква е причината?
На първо място е, че хората не си почистват комините. Важно е да се знае, че комините задължително се почистват механично преди започването на отоплителния сезон, както и в края. Също специфично нещо е използваното гориво за отоплителните уреди. Ползването на борови материали и такива, които отделят повече смола съответно и по-силно замърсяват комините. Използването на парна инсталация също оказва влияние. Хубаво е хората сами да преценяват, че е възможно да има нужда техните комини да бъдат почиствани повече от веднъж. По норматив е разписано: при започване на отоплителния сезон и по необходимост. Моят съвет е поне два – три пъти през отоплителния сезон да си почистват комините, защото се получава едно наслагване на сажди, също и от конденза се получава един материал, който като се запали гори много интензивно и не може да се загаси.
Рудозем днес