Жители на 6 села в общината искат самостоятелни кметства
Жители от селата Бърчево, Войкова лъка, Корита, Пловдивци, Грамаде и Оглед желаят да им се обособят самостоятелни кметства. Тяхното искане беше разгледано на провелото се преди дни заседание №50 на местния парламент.
На заседанието стана ясно, че настъпила промяна в нормативната уредба преди година дава право на населени места с над 100 жители да имат претенции за самостоятелни кметства. (Преди това прагът беше 350 жители). „Явно това нещо не е останало скрито от нашите съграждани!“- посочи кметът Румен Пехливанов. Той разказа, че е бил посетен от жители на селата Грамаде и Оглед. Те са научили, че законът дава право да има избори в техните населени места и са проявили интерес каква точно е процедурата.
Кметът посочи, че в момента във Войкова лъка живеят 375 души,в Бърчево- 210, в Пловдивци- 259, Корита -221, Грамаде - 169, Оглед-179. Т.е. и трите общи кметства към настоящия момент отговарят на изискването. Кметът допълни, че е направил среща с хората по населени места. Той е обяснил, че законът им дава това право, но това не означава, че ще се случи автоматично с решението на Общински съвет. Трябва и те да го искат.
Процедурата е била стартирана навсякъде, сочат представените докладни с подписките на хората на заседанието. Събрани са подписите на минимум 25% от жителите, за да може въпросът да влезе в ОбС.
Във вторник съветниците трябваше да вземат решение. При положителен вот от тяхна страна, следва те да определят и по-нататъшния регламент. Опциите бяха две - референдум или подписка. Местният парламент даде зелена светлина. Изразено беше мнение, че референдумът е дълъг, тромав и скъп вариант и по-удачно в случая е да се избере подписката. Всички се обединиха около следното: Трябва да се даде възможност на хората да решат сами дали да имат самостоятелно кметство, или не.
Оттук нататък всичко зависи от волята на избирателите от посочените населени места и по-точно от това колко сплотени са те и дали биха се възползвали от тази възможност. Ако вотът им е положителен, подписката се изпраща на губернатора, а след това решението трява да се обнародва в Държавен вестник. Едва тогава ще се смята за образувано новото кметство.
Кметът посочи, че ще изпратят екип от администрацията, ще се знае кой ден в кое село ще се организира подписката, всичко ще бъде организирано внимателно и коректно. На поставен въпрос, ако всичко това се случи дали заплатите на новите кметове ще тежат на общинския бюджет, кметът отговори: „Не, защото заплатите на избраните кметове са държавна делегирана дейност“. А по отношение на поставения въпрос с материалната база, кметът посочи, че във всички села, с изключение на Оглед, има общински сгради, които се нуждаят само от козметични ремонти. А в Оглед, макар че ситуацията е малко по-особена, също биха могли да реагират. Там има сграда, която е полуразрушена, но съществува вариант да се отлее пояс, да се направи покрив и след това да се кандидатства с проект за модернизация на сградата.
Румен Пехливанов изрази наблюдение, че мненията по въпроса и в 6-те населени места са поляризирани.
Ще бъде интересно да проследим темата и да видим какво ще предпочетат хората - промяна, или запазване на статуквото…