Благословен курбан за плодородие и берекет ще правят в маданското село Галище на 1 май

Благословен курбан за плодородие и берекет ще правят в маданското село Галище на 1 май. Кметът на населеното място Венко Заимов обясни, че курбанът се прави от незапомнени времена, като преди прехода съборът се е правил на 9 септември. На ливадите, които са били държавни, се е правила сцена, на която са се изнасяли концерти от състави от страната и местни самодейци. През годините на прехода обаче за празник на селото е избрана датата 1-ви май, когато се раздава и благословения курбан. По думите на Заимов всяко околно село си има определена дата, на която прави курбан, като се договорят да не се дублира, за да може хората, живеещи в околността да отидат на всички места. Кметът обясни, че въпреки кризата и голямата безработица в региона не се срещат никакви трудности при събирането на средствата за курбана. Всяко семейство отделя по 10 лева, заявявайки, че ги дава за добра плодородна година и да няма бури и градушки. Заимов каза още, че в Галище живеят около 260 души, като в две махали – Пазлак и Шеменска са останали по 10-тина човека. В селото хората разчитат единствено на земеделие и въпреки ниската тазгодишна цена на тютюна 5-6 семейства отново ще отглеждат тютюневата култура, но ще сеят по около 2 декара. „Не са доволни от изкупната цена, но са в безизходица и нямат друга алтернатива”, каза Заимов и допълни, че тази година тютюнът им е изкупен на средна цена от 4.50 лв. Останалите жители ще разчитат на доходи от картофи, като повече хора са увеличили картофените площи. ИА "Фокус"
Етикети:

снимка: teacher.bg снимка: teacher.bg
Благословен курбан за плодородие и берекет ще правят в маданското село Галище на 1 май
18.04.2011 | 17:31
1816

Благословен курбан за плодородие и берекет ще правят в маданското село Галище на 1 май. Кметът на населеното място Венко Заимов обясни, че курбанът се прави от незапомнени времена, като преди прехода съборът се е правил на 9 септември. На ливадите, които са били държавни, се е правила сцена, на която са се изнасяли концерти от състави от страната и местни самодейци. През годините на прехода обаче за празник на селото е избрана датата 1-ви май, когато се раздава и благословения курбан. По думите на Заимов всяко околно село си има определена дата, на която прави курбан, като се договорят да не се дублира, за да може хората, живеещи в околността да отидат на всички места. Кметът обясни, че въпреки кризата и голямата безработица в региона не се срещат никакви трудности при събирането на средствата за курбана. Всяко семейство отделя по 10 лева, заявявайки, че ги дава за добра плодородна година и да няма бури и градушки. Заимов каза още, че в Галище живеят около 260 души, като в две махали – Пазлак и Шеменска са останали по 10-тина човека. В селото хората разчитат единствено на земеделие и въпреки ниската тазгодишна цена на тютюна 5-6 семейства отново ще отглеждат тютюневата култура, но ще сеят по около 2 декара. „Не са доволни от изкупната цена, но са в безизходица и нямат друга алтернатива”, каза Заимов и допълни, че тази година тютюнът им е изкупен на средна цена от 4.50 лв. Останалите жители ще разчитат на доходи от картофи, като повече хора са увеличили картофените площи. ИА "Фокус"





Последни новини
Документален филм разчувства млади и стари в Чепинци
Една крачка по-близо до отварянето на прохода Рудозем - Ксанти
Стотици се събраха в Рудозем, за да изразаят солидарност към Палестина
Фондация "Родопски фонд за жените - ПОПРЕЛКИ" с "Червена книга на женския род в българския език" за онези, които липсват в речта, но присъстват в обществото
Фондация "Родопски фонд за жените – ПОПРЕЛКИ" представя проекта „Червена книга на женския род в българския език“
РСПБЗН Рудозем с апел: НЕ палете огън на открито!
Наше момче игра на Европейско първенство
От АПИ планират ремонт на пътя от Рудозем до границата
Моторни масла: Любопитни факти
Оригинални турски килими - тенденции в дизайна