Кметът: "Основната категория нови безработни, попадащи в списъците на бюрото по труда, са именно младежи"
Как стои въпросът с безработните висшисти в Рудозем? Каква част от безработните в общината са и има ли някаква алтернатива за тях... може ли да се включат в екипите за изготвяне на проекти от общината?... Потърсихме отговор на тези и други въпроси за положението с младежката безработица в нашия малък град.
"Проблемът с младежката безработица е проблем на цяла Европа, на цяла България. Ние не сме никакво изключение, по-скоро потвърждаваме правилото. Основната категория нови, попадащи в списъците на бюрото по труда безработни, са именно младежи, завършили висше образование." Това каза в интервю за "Рудозем днес" кметът на община Рудозем Румен Пехливанов.
По неговите думи вече има няколко младежи със завършено висше образование, които са включвани в екипите за управление на различни проекти, които реализира общината. Той добави, че може да даде сигурно 6-7 примера. Но за съжаление това е ограничен ресурс. Първо ограничен по време- един проект има цикъл от 12- 16 месеца, след това проектът приключва и този младеж отива отново в бюрото по труда.
"Но поне е някакъв опит. В същото време пък двама младежи, които в началото бяха по един проект, при овакантени места, аз съм ги преценил, че са надеждни млади специалисти и ги взех на постоянен щат в администрацията. Стараем се, но сме доста ограничени като ресурс. Общината може да ангажира по проекти 5-6 до 10 човека."- сподели още кметът.
От кметът научихме още, че в Общината отново е стартирала програмата „Старт в кариерата”- тя е за младежи до 29-годишна възраст. Оказва се, че Общината е кандидатствала и е одобрена за 3 бройки. До момента е минал периодът за набор на документи. Предстои провеждането на интервютата.
По думите на Румен Пехливанов интересът е бил доста голям. Одобрените бройки са по три специалности - Екология, Публична администрация и Финанси. По регламент след провеждането на интервютата в края на август, трима младежи би трябвало да започнат работа в общинската администрация, като времето, в което ще бъда там, е 9 месеца- време, в което да придобиват опит.
"Това е и възможност за мен като ръководител на администрацията да преценя ако някой от тях има много добри качества, да потърся възможност да го задържа" - заяви с категоричност градоначалникът.
Кметът сподели мнение, че проблемът в днешно време като че ли е свързан с много трудното вземане на решение какво да се следва.
"Обикновено се следва това, за което ни приемат в повечето случаи. Да речем, че ние имаме сериозна нужда от строителни инженери, в момента бих могъл да взема още един. В същото време почти всеки ден идват, или се обаждат на мен, или на зам.-кметовете звънят млади висшисти, които са завършили Педагогика, или Икономика. Не казвам, че няма нужда от икономисти или педагози, напротив, но броят на завършващите от нашата община е в пъти по-голям от тези, които се пенсионират, или от тези които напускат по някаква причина. И се получава един сериозен дисбаланс, че завършващите нямат почти никакъв шанс в скоро време да намерят реализация по специалността си."- заяви още Пехливанов.
По думите му проблемът е, че възможностите в структурите на държавната и общинска администрация са твърде малко в такива малки общини. Местният бизнес е по-скоро малък или среден, той също не дава много възможности за висококвалифициран персонал. Поради тази причина е доста трудно човек да каже- "не следвай това, а това, защото никой не знае след две или пет години от какво ще има необходимост."
"За пример ще дам само, че догодина се пенсионират от системата на образованието 9 преподаватели в цялата община, които придобиват право на ранно пенсиониране. Дали обаче ще се пенсионират, е тяхно лично решение, или ще решат да изчакат точната възраст. Много младежи чакат с нетърпение този момент."- сподели още кметът.
"В последните дни разбрах, че имаме много кандидат-студенти, които са приети още на първо класиране, за което ги поздравявам. Други чакат второ и трето класиране- аз пожелавам на всички да им се случи и с ищах да следват, а след пет години, когато завършат, да имат повече възможности за реализация"- добави в заклчение Румен Пехливанов.