Ариф Агуш: ГЕРБ се държи като кукувица- не вие, а завзема чужди гнезда
Публикувана на: 02.07.2011 | 15:21
1506 прочитания
Г-н Агуш, как ще коментирате приетият на първо четене Пакт за финансова стабилност?
Има място за дискусия по този въпрос, но на този етап моментът е много неудачен. Намираме се преди избори, а е добре въпросът да се реши с консенсус, защото не е в рамките на мандата неговото решение. Търси се е и промяна на Конституцията, което няма да е лесно за ГЕРБ, защото се иска 2/3 мнозинство. Бяха приети два текста, от този пак, които регламентират, че разходите от БВП трябва да са не повече от 40%, а дефицита – 2%.
Ще обеднеем ли с този пакт или пък напротив – ще привлечем повече инвестиции?
Ще се отнемат само лостовете на политиците да правят определени политики. Лявото и дясното може би ще изчезнат като политика, защото няма да има възможност за лесна промяна на дадени закони. Например промяната на данъците ще става с мнозинство от 2/3. Ако са нужни спешни средства, които могат да се съберат само с повишаване на данъците това няма как да стане. Иначе, едва ли ще обеднеем, защото се запазва сегашната рамка на данъчната система, която е приета от предишното правителство. Плоския данък остава 10% и т.н. Няма обаче да могат да се подпомагат определени сектори на бизнеса, няма да има секторна политика, която да доведе до икономически растеж, нови работни места, защото въпроса е много сериозен. В последните две години работните места намаляват рязко, което е тревожно.
Как ще коментирате факта, че независимите депутати в Народното събрание продължават да получават субсидии от държавата?
Ние имаме категорично становище, защото субсидиите се дават на политическите партии на базата на постигнатите резултати на парламентарните избори. По броя на получените гласове се определя субсидията, защото това показва и влиянието на партията в обществото. В резултат на напускането на дадена парламентарна група на определени народни представители не би следвало да води до промяна в субсидиите, още повече да се прехвърля на други политически сили, на които напусналите стават членове. Те затова се обявяват за независими- защото не са влезли в някоя парламентарна група и за това не е редно политическата сила, на която те симпатизират да получава субсидия.
Апредложението на вицепремиера Дянков, от догодина да отпаднат субсидиите за политически партии?
Не е редно, защото този закон действа от миналата година. Не сме коментирали това предложение, но в личен план не го подкрепям, защото субсидиите дават яснота за финансирането на политическите партии и се избягва обвързването с определени спонсори. С това се намалява лобизма и всичко става по-светло в политическия живот. Ако премахнем субсидиите ще се върнем много назад. Много европейски страни искат да знаят, кой и как финансира всички мероприятия на партиите. Ако няма субсидии, партиите ще разчитат на спонсори. Ако няма те ще са в сивия сектор.
Как гледате на специализираните съд и прокуратура?
Научих, че стартирането се отлага с още една година. Ние сме против този вид орган, защото няма никаква причина да имаме специализирани съдилища. С това се връщаме към ерата на народния съд. Ние имаме много добре изградена съдебна система, но ни трябват правила в системата по-скоро, за да няма разлики.
Г-н Агуш, как ще коментирате решението на Антим Пържанов да се кандидатира за втори мандат като кмет на община Доспат, но с подкрепата на ГЕРБ, а не на ДПС, както до сега? Излязохте с декларация, в която обвинихте управляващите, че ви крадат кадрите. Има ли опасност и в други общини ГЕРБ да подкрепи ваши кметове?
Както казахме в декларация – това е слабост на управляващите, които започват да крадат определени кадри и политики, особено там, където има резултати. Това определено показва слабост. Има едни птици, които не си правят гнезда, а влизат в чуждите гнезда и ги завземат. Това прави ГЕРБ в момента – държи се като кукувица. Ние не го считаме за правилно, да не говорим за морала на кандидатите, които приемат предложенията на ГЕРБ. Не това е начина за правене на политика. Всяка добра политическа сила сама си изгражда кадрите. Антим Пържанов е член на ДПС и без да е станал член на ГЕРБ е бил номиниран от тази партия. Това не го разбирам, но в ДПС не може да се случи и да се допусне. Ние не позволяваме двойно партийно членство. Тепърва случая ще се разглежда и местните организации ще излязат с позиция.
Г-н Пържанов обясни, че няма нищо против и подкрепата на ДПС, но в интерес на истината първо са го потърсили от ГЕРБ? Възможно ли е следващото управление на община Доспат да е широка коалиция?
Това не е възможно и никои не бива да се поставя над политическата система. С това си изказване Пържанов казва, че е общината. За това не може да стане по такъв начин. ДПС си има приети правила за номинации, които започват през август. Номинацията е много демократична, защото всяка организация има право да номинира и реално те определят кандидатите за кмет и съветници. След това Общинските съвети и Областния съвет на партията, а накрая кандидатите се потвърждават от централното управление. При нас въобще не е започнала процедурата, а г-н Пържанов, като наш член го знае много добре.
ИА "Фокус"