Бял кошмар през март, или когато приказката се превърне в ад (6-13 март)
Четвъртък, 5 март
Справка в сайта на НИМХ към БАН сочи код оранжево за потенциално опасно време за област Смолян в петък. Следобед цветът на областта е сменен, кодът вече е червен. Само след часове се очакват сериозни снеговалежи - прогнозата е стряскаща: 70 л/м2…
Петък,6 март
Денят започва приказно-навън танцуват пухкави снежинки, които кичат миньорската община със зимно очарование. Откога красивото стана синоним на опасно, това се питат мнозина…
До вечерта навсякъде побелява. На красивите пейзажи се любуват млади и стари.
Часът минава 22:00. Токът премигва два-три пъти. В късната новинарска емисия по „Нова тв“ съобщават: „Рудозем е пред бедствено положение“. Минути след това електричеството отново прекъсва, но този път е за дълго…
Събота, 7 март
В 6:30 община Рудозем обявява бедствено положение. Снегът не е спирал през нощта. Бялата покривка вече е набъбнала до коляно (в най-ниските населени места). Този път познаха синоптиците. Ама точно сега ли трябваше да пада толкова сняг, когато хората започнаха да орат градините…
Общината осъмва на тъмно. Още рано сутринта започва битката с преспите. Пътищата до някои от селата са блокирани от паднали дървета и скална маса. Мокрият и тежък сняг, който не спира до вечерта, прави ситуацията критична. Натежалият сняг по клоните на дърветата ги чупи безмилостно. Стотици дървета до вечерта се сгромолясват, като след разстрел. Горската пукотевица не стихва и през следващите дни. Освен без ток, общината остава и почти без комуникации. Сред най-търсените суровини са свещи, фенерчета, радиа-стока, която при нормални условия, съгласете се, ще си събира прах по стелажите…
До вечерта някои от пътищата към по-отдалечените села вече са отворени. Очевидци разказват за ужаса: „Хората разчистваха дърветата от пътя с резачки- те чистят и вървят напред, а зад тях продължават да падат още и още дървета. Сякаш някой беше режисирал този зловещ момент“.
Неделя , 8-ми март
Снегът в най-близките до града села вече е почти метър. И не спира да вали! Но пък фирмите за снегопочистване искаха работа- ето ви работа сега! До обяд снежният капан се усети най-болезнено. За момент се скъса връзката с останалия свят. Възстановяването на комуникацията подейства отрезвяващо на мнозина. Някои се втурват към магазините за свещи, други - към мазетата да изкарват стари печки и да ги приспособяват … някак си. Трети пък направиха така, че местният бизнес да процъфти - кога иначе ще си купим агрегат?!
Шегата настрана! Докато голяма част от хората все пак имат някаква опция за справяне в бедствената ситуация, то намиращите се високо в планината останаха изцяло парализирани. След изтощаването на батериите им вече липсваше каквато и да е мобилна връзка с тях…
Там, където вече работеха агрегати, се гледаха предимно новини. Вече втора поредна вечер съобщаваха колко сериозна е ситуацията и в Рудозем. За Рудозем се говореше и през следващите дни. Ако не друго, снегът направи голяма реклама на града - няколко поредни вечери бяхме в централните емисии.
Понеделник, 9-март
По новините отново говорят за област Смолян. Девин и Златоград вече са се измъкнали от тъмнината. А Рудозем вече трети ден е без електричество. Нощта с нейното потискащо усещане за безкрайност предизвиква едно състояние, което успешно се илюстрира с родопския израз „притѝскат ма барчѝнисе“.
Вечерта става ясно, че верижна машина щурмува пътя за с. Поляна, където снежната покривка е около 2 метра. Става ясно още, че на следващата сутрин жителите на общината ще се радват на пресен хляб. Местната управа е поръчала хляб от Девин за цялата община.
Вторник, 10 март
Още сутринта кафезите с девинския хляб са доставени по магазините. На къща се полагало по един хляб. Научаваме, че след 30-часова неспирна борба с преспите, село Поляна вече има връзка с останалия свят. И докато машините работят по главните пътища, хората се мобилизират да разчистят вътрешните улици. Въоръжени с лопати, те започват да отпушват пътищата към домовете си. Целта е не толкова да изкарват личните си автомобили, колкото да осигурят достъп до линейка или пожарна кола при нужда. Респект предизвикват кадри от мобилизация на около 50 човека, които дружно чистят натрупания сняг по пътя. По-наблюдателните от тях отбелязват, че въпреки че живее на същата улица, кметът им не е забелязан да обърне и една лопата. Групови снимки на доброволци с лопати в следващите дни се превръщат в хит в социалните мрежи… Всъщност сега беше моментът да сравним кой селски кмет е най-работлив – обикновено този с най-голямата лопата върши най-много работа…
Вечерта отново се информираме от новините по националните телевизии. Този път инж. М. Младенов съобщава тревожна новина за много миньори. И двете шахти са наводнени, а според прогнозата ще са нужни месеци, за да се отводнят минните галерии. Областният управител пък съобщава, че няколко села в община Рудозем все още остават блокирани в снежните преспи.
Сряда, 11 март
Опасеният стълб в Сопотот, който предизвиква безсъние на няколко застрашени семейства, днес ще бъде премахнат. Мокрият сняг предизвика още по-интензивно ронене на стената под стълба. За да опазят все още непропадналата част от основата, хората бяха покрили мястото с найлон, притиснат с големи камъни в горната част. По обяд служители на електроразпределителното дружество, екип на РС ПБЗН-Рудозем и двама представители на фирма „Рики“ с кран се заемат със задачата да премахнат опасния стълб. Помощ оказват и 10-ма доброволци от селото. След едночасови усилия стълбът е премахнат.
Същият ден стартират дейностите и по прокарване на път към село Бреза. 8-те жители са под снежна блокада вече четвърти ден. Кметът на общината споделя, че очакванията са верижната машина да пробие пътя през следващия ден.
Междувременно електрозахранването в град Рудозем е възстановено, а снегът вече е значително по-малко. На това се казва късмет: един път да видим сняг 1,50 - 2 м и да нямаме батерии да го снимаме…
Четвъртък, 12 март
Верижната машина вече е стигнала до Бреза. Всички са живи и здрави! Междувременно екипи от пожарникари и доброволци проправят път и стигат и до други отдалечени места в общината, като транспортират хората в Рудозем, или им осигуряват провизии и медикаменти. Най-важното е, че няма трагични инциденти през последната седмица.
И докато в по-малките села хората живеят сплотено цял живот, подобна тенденция започва да се наблюдава все по-често и в по-големите населени места. Хуманност има в малките жестове като зареждането на телефона на съседа с помощта на агрегата. Жители на няколко населени места споделят, че се събират групи за разчистване на падалите дървета в района на далекопроводите, за да улеснят и ускорят дейността на екипите на електроразпределителното дружество. Възможно е след като си дойде тока, хората пак да се отчуждят. Всъщност това няма да ни изненада.
Но поне ще ни остане утехата, че за тоя месец ще отделим по-малко средства за сметки. Но не бързайте да се радвате всички- ако сте от тези, които вече си имат агрегат, това не се отнася за вас…
Петък, 13 март
Започна поетапното възстановяване на електричеството и по селата….
Но все пак животът на тъмно в последните дни беше идеална възможност Рудозем да си оправи отрицателния прираст – дано да се е справил!
***
Определено случилото се в последните дни ще бъде обеца на ухото за мнозина. Сега, като ситуацията започна да се успокоява, идва времето за равносметка. За пореден път ни се напомня, какво трябва да доминира в живота ни. А именно хуманността!
Затова изказваме благодарност към всички онези, които в критичните моменти полагаха денонощни усилия и дори изложиха на опасност живота си, за да възстановят нарушения баланс. Респект към всички служители, които бяха на поста си! Респект към всички доброволци, които се притекоха на помощ! А онези, които безучастно гледаха отстрани и успокояваха съвестта си с думите: „Ми да ходят те, нали за това им плащат!“ … да имат много здраве!
Екипът на "Рудозем днес"