Д-р Даниела Дариткова: Нямаме притеснение за бъдещата стабилност на управлението на партия ГЕРБ
Публикувана на: 04.06.2011 | 16:03
1423 прочитания
Д-р Дариткова, намираме ви на интересен форум, посветен на хомеопатичното лечение в страната. Разкажете ни как се развива хомеопатията в нашата страна?
Приветствах участниците в 10-та Юбилейна конференция на българските хомеопати. Това е едно мероприятие с традиции. Ако аз съм политик по волята на избирателите, моят личен избор ме направи хомеопат преди 5 години, когато станах част от Българската хомеопатична общност. Тази конференция винаги протича на много високо ниво и с участието на международни гости. Тази година имаше гости от Одринския медицински университет, Полша, Румъния, Франция и др. По време на форума се обменя опит не само в рамките на българския опит в хомеопатията, но и в международния. Присъстват лекари, които практикуват традиционния оепатичен метод на лечение. Хомеопатията е метод, преминал през вековете, достигнал до наши дни и ние смятаме, че има голямо бъдеще, защото той предлага един подход към лечението на пациентите, насочен не към конкретния симптом и заболяване, а към пациента като цяло. Това е нещо, към което би трябвало да се стреми всяка една система на здравеопазване – да постави интересите и здравето на пациента в центъра на действията, които се извършват в системата на оказване на медицински грижи. Смятам, че колкото повече лекари в страната се запознаят с метода на хомеопатията, толкова повече ще са полезни на своите пациенти, а така ще се промени тяхното отношение към лечебната дейност, която извършват.
Д-р Дариткова, само преди две седмици, провокиран от темата за изтичането на медицински кадри от България към чужбина премиерът Бойко Борисов, коментира, че би трябвало по някакъв начин студентите, субсидирани от държавата да се задържат тук. Всъщност липсата на достатъчно медицински специалисти е и основен проблем за общинските болници в област Смолян? Как можем да задържим кадрите си в страната?
Аз мисля, че тази идея тепърва трябва да бъде развивана в контекста на това, че една от моите тези на най-голямо притеснение е, че наистина ние сме поставени пред драстичната опасност от дефицит на медицински кадри, която ще се увеличава във времето. Под тази угроза ние трябва да предприемем комплексни действия. От една страна – да се опитаме да задържим младите кадри, но това в никакъв случай няма да стане само с ограничителни мерки, а би следвало да има финансови поощрения, като по-добри условия за специализация и работа. В същото време ние трябва да оптимизираме своята здравна мрежа по такъв начин, че малкото останали специалисти да могат да достигат до всеки един гражданин, т.е. да не се нарушава достъпа до здравеопазване на хората. В този смисъл ние сериозно размишляваме, понеже проблемите на общинските болници се поставиха отново на дневен ред, защото много от тях изпитват затруднения поради липсата на специалисти, което не им дава възможност да покрият повече клинични пътеки. Ние се върнахме към една тема, по която в рамките на Смолян ние се опитахме да разиграем и да обсъдим като варианти, а именно създаването на консорциуми на функционален тип между областната болница и отделните общински лечебни заведения, които имат затруднения по отношение на специалистите. Аз мисля, че трябва сериозно да обмислим този вариант, защото областната болница може да концентрира в себе си грижата за цялата област, а това да даде възможност екипи от лекари да посещават или да правят обмен със специалистите в дадените общински болници. В същото време ако отпаднат дейности от общинските болници ще се регулира потокът от пациенти към областните, за да не се окажат в един момент претоварени от пациенти и със затруднения при поемане на лечението им. Това трябва да се обсъди много належащо, защото в рамките на следващата бюджетна година ние трябва да имаме някакви решения за достъпа на гражданите в малките населени места. Ние мислим не за закриване на болници на всяка цена, което може да се използва политически, а нещо функционално и полезно, което да осигури достъпа на гражданите до медицинска помощ, под каквато и форма то да се нарича.
Всъщност, както се случи с лечението на сърдечно- съдови болести от Смолян в Пловдив?
Пример в това отношение и трябва да кажа, че в цяла Европа медицинският транспорт е широко застъпен. Там има добра координираща система и е ясно къде, на какво ниво, кое медицинско заведение може да окаже помощ при дадено заболяване. Тази добра система може да се изгради на взаимодействие на всички нива на системата и това ще облекчи пациентите, защото българският пациент, едно от главните му притеснения, е че той трябва сам да търси вратичките в системата. Би следвало самата система, за даденото заболяване да показва пътя на пациента и той да е ясно разписан, защото качественото лечение при всички случаи означава своевременно лечение на място, което може да бъде най-полезно и високоефективно при даденото заболяване.
БСП и ДПС започнаха консултации за вот на недоверие, с цел избори 3 в1. След репликите с „Атака” притеснявате ли се, че този път вотът може да доведе до дестабилизация на правителството?
Аз смятам, че намеренията на опозицията да предизвика вот на недоверие не са предизвикани изцяло от надеждите им да има избори 3в1. Те по-скоро се надяват по този начин да натрупат малко политически дивидент предизборно. Една конструктивна опозиция би следвало много по-бързо да взема решения за темата на вота на недоверие, а ние виждаме, че има много колебания в тази насока и все още текат разговори и договорки между представителите на опозицията. Аз мисля, че на този етап, даже самата опозиция би се притеснила от вариант за избори 3в1, защото колкото и да отправят разнопосочни и немотивирани критики към нашето управление, те са наясно, че това, което прави правителството на ГЕРБ е неизбежно в момента. В условията на глобална финансова криза, в условията на бавно излизане на икономиката на България от кризата, ние правим единственото възможно, за да се запази икономическата стабилност на държавата, а тя е в основата, за да се постигне по-добро социално-икономическо положение на българският народ. Нека да си припомним фактите- имаме отпуснати еврофондове, ускорени темпове на договаряне и усвояване на оперативни програми. Извършиха се известни структурни реформи, можем да се похвалим с финансова и фискална стабилност, не увеличихме данъците и не намалихме доходите за разлика от съседните държави в региона, които въпреки повишените данъци и намалени доходи имат тотално разбита финансова система, заради което буквално са във фалит. Смятам, че в резултат на нашето управление се създаде добра бизнес среда и инвестиционен климат. Поради тези причини ние ще посрещнем вота на недоверие като политическа практика, като съм сигурна, че след него ще последват някакви реални действия, както и не смятаме за съжаление, че това ще доведе възможността да се проведе един конструктивен диалог за реалните проблеми, които стоят пред държавата и да се изведат едни добри предложения, които са консенсусно приети от всички политически сили, които имат значение за националната ни стабилност.
А притеснявате ли се за това как ще гласува „Атака” и групата на независимите депутати? Все пак досега партията на Сидеров плътно подкрепяше правителството?
Аз смятам, че всяка една национално отговорна политическа сила, всеки национално отговорен политик в момента може да оцени това, което се прави от правителството на ГЕРБ и ще вземе своето решение по съвест и отговорност. В никакъв случай това няма да бъде продиктувано от някакви временни изяви. Ние нямаме притеснение за бъдещата стабилност на управлението на партия ГЕРБ, а това гарантира стабилността в управлението на държавата.
Все пак, когато коментирахте доходите- казахте, че не са намалени, но всъщност за и замразени. Какви са шансовете за тяхното индексиране, преди 2013г?
Срещайки се със своите избиратели, ние наистина отразяваме тяхното притеснение пред представителите на административната и държавна власт. Трябва обаче да сме наясно, че популистки ходове в такъв момент не биха били полезни за бъдещето на държавата. Увеличението на заплатата и пенсиите през 2009г. в разгара на кризата беше предизборно и ние сега плащаме. Нека да сме наясно, че при едни точни финансови разчети, които гарантират стабилност и яснота за това колко можем да си позволи държавата да плати ще гарантира и бъдещото стабилно увеличение на доходите, защото ако ние сега го направим, а в последствие се окаже, че приходите на държавата не могат да го поемат следващата година ще изпаднем в една много по-сложно положение. За това ние трябва да бъдем с кръгозор –малко по-далече от следващите избори и не това да бъде мотивиращо, а отговорно и стабилно отношение по отношение на бъдещето на държавата и да имаме глобални приоритети. В случая приоритет трябва да бъде финансовата стабилност, но аз гарантирам, че диалога със социалното министерство тече непрекъснато и при всяка възможност за подкрепа на населението в тези трудни години, мисля, че ще има някакви последствия и реални увеличения.
ИА "Фокус"