„СДС търси общия кандидат” – Хайри Брахимовски, председател на СДС Рудозем
Публикувана на: 31.01.2011 | 10:17
1650 прочитания
СДС Рудозем започна ли подготовката за предстоящите местни избори?
Още не сме изяснили позицията – ще участваме ли в коалиция или не. В Рудозем трудно вече се прави кмет само от една политическа сила. Все още е рано да отидем на преговори и с ГЕРБ, и с ДПС, защото ДПС не са си изяснили позицията спрямо БСП. Основният враг на СДС в Рудозем и на национално ниво е БСП.
Да разбираме ли, че съществува варианта СДС да участва на местните избори със самостоятелна листа за общински съветници и кандидат-кмет?
Със самостоятелен кандидат за кмет и обща листа. Не казвам с ДПС, не казвам и с ГЕРБ – други около СДС, тези, които не са в управлението.
Казвате други около СДС – ще използвам думите на Мустафа Брахимбашев, който споменава за широка дясна коалиция. Как бихте го коментирали?
Да, и ние търсим това. Всички обидени от управлението на държавата в момента, както и от минало управление.
СДС е демократична партия. Тя е партия на еволюцията, а не на революцията. СДС е длъжно да намери изход за хората. Тези, които са отчаяни и не искат нито едното, нито другото – ние трябва да им намерим подходящ кандидат.
Говорите за обидени, изход – как бихте оцелини настоящото управление, мандата на г-н Бояджиев?
Мандата на г-н Бояджиев е тежък. Има неща, които той ще отнесе като минуси, без той да е виновен лично. Той е борец, човек, който иска, но така или иначе се случва, че с неработещ общински съвет, с такива решения като затварянето на болницата, за които той лично не е виновен ще обере негативите.
Каква е вероятността СДС да се коалира с ГЕРБ на местно ниво?
СДС е по-близо до ГЕРБ, отколкото до ДПС, но това е неангажиращо до момента.
Носят се слухове за вариант, в който Николай Бояджиев да бъде кандидат на СДС – каква доза истина има в тях?
Може, това не е изключено. Всъщност – колкото пъти Николай Боджиев е бил кандидат на СДС, никой друг не е бил – бил е и във временната управа и два мандата след това.
По-далеч от ДПС – защо?
С лидерите на ДПС, СДС няма проблем. След управлението на СДС дойде такова на ДПС, като ние най-много пострадахме от това управление.
Защо?
Започна един реваншизъм. Това е партията на ДПС и на национално и на местно ниво, такива са действията и. Сменят датата на празника на града, ако има как ще сменят герба, ще сменят и името дори. Това не бива да бъде така.
Не казвам, че коалиция с ДПС е невъзможна. Но когато отидем на преговори не бива кандидата да се налага, а заедно да определим фигура, която е еднакво отдалечена и от двете политически сили.
А може ли вече да говорим за конкретни имена относно кандидат-кмета на СДС?
СДС е партия на успелите хора, партия на средния бизнес – търсим човек, който да е независим, който да е успял в живота си. Бедните и необразованите очакват социалното.
В такъв случай какво ще кажете на бедните и необразованите?
Да подкрепят дясното, за да се развива бизнеса, който ще осигури работа и за тях. Между богати хора, бедни живеят по-лесно.
СДС търси своя кандидат?
Търси не своя, а общия кандидат. Кандидатът на избирателите.
Има ли индикации или вероятност за етническо и религиозно заиграване на предстоящите избори?
СДС никога не е използвало етническата карта, за да печели избори. Който го е използвал в Рудозем е губил изборите. А и виждаме какво се случва с Мюсюлманското вероизповедание. Когато СДС е управлявало е имало свободен избор.
Какво очаквате за предстоящите местни избори – кои хора ще гласуват за СДС?
Най-вече младите хора и всички онези, които са ни подкрепяли в предишни избори.
Защо младите хора?
Защото те са символа на промяната. Когато ходим на избори не бива да гледаме само назад. Трябва да гледаме с надежда към бъдещето.
Какво ще мотивира младите хора да предпочетат дясното в лицето на СДС Рудозем?
Дясната ни политика ще бъде толерантна. Ние никога не сме се конфронтирали. Никога не сме разчитали, че когато оплюеме съперника ние ставаме по-бели - захвърлящият с кал и да не уцели си изцапва ръката.
Отново ще повторя, че в Рудозем нито една политическа сила не може да направи кмет самостоятелно – хубаво е и другите да го разберат, за да не се изострят отношенията, тъй като след първи тур може да се наложи да се разговаря с хора, които преди това не са се гледали.
Бихте ли конкретизирали?
Случва се така, че има нетърпимост в политиките, така че понякога лидерите се прегръщат, но избирателя не може да бъде убеден, че те са сериозни.
На какво се дължи това?
На местно ниво електоратът е много политизиран. Прекалено много хора в Рудозем се занимават с политика, което не е нормално. С политика би трябвало да се занимават определени хора, други с бизнес – всеки с това, което най-много му приляга. В Рудозем обаче най-много се говори за политика и може би затова и най-много страдаме от политика.
Рудозем днес