Самир Дурев: Трябва всяка година да се дават участъци на хората, които нямат възможност да си купуват дърва
Публикувана на: 28.03.2011 | 13:02
1480 прочитания
Какво ще поставите като проблем пред министъра на земеделието при гостуването му в Рудозем на 31-ви?
При посещението на министъра ще му задам един много съществен въпрос, който е изключително важен за населението на общината. Касае дърводобива, конкретно даване на участъци на хората да си добиват дърва за огрев, тъй като знаем, че положението на хората е изключително тежко поради голямата безработица и много хора нямат възможност да си купуват дърва, които са изключително скъпи – дори по-скъпи от София. Това е един голям проблем за населението ни, който трябва трайно да се реши – трябва всяка година да се дават участъци на хората, които нямат възможност да си купуват дърва и по този начин те да имат възможност да си добиват.
Как стои този въпрос към момента?
Информацията ми за миналата година е, че нямаше участъци, които да се раздават за тази цел и голяма част от хората бяха принудени да си купят дърва. Даваше се само паднала маса на места, където имаше възможност.
Тъй като говорим за дърводобив – какво е положението с изсичането на гората във вододайни зони?
В района на Елидже години наред се сече и прорежда на едни и същи места и е видно, че там, поне за мен има нарушение, тъй като дърветата са останали през 30 метра.
Дълги години се прорежда гората – какъв е капацитетът и, има ли още гора за дърводобив? В крайна сметка ако се разходим из гората трудно ще намерим място, където да не е проредено.
Години се сече и се иззема дървен материал от горите ни. За бор може все още да имаме капацитет, но за бук вече би трябвало да има забрана да не се реже, тъй като съм ходил и в други райони – например в смилянското корито няма такава поголомна сеч на букови гори, както при нас.
Ще поставите ли и това като проблем пред министъра?
Да, това е най-важния проблем, който датира от години. В района на Елидже от около 20 год. поголовно се сече и извозва дървен материал. Трябва да се забрани, тъй като знаем, че бора вреди и на водата – там където има борови гори изсмукват водата, така че това са допълнителни проблеми за екологията.
Поголомно се изсичат горите – а залесява ли се?
Само се изсича и не се залесява. Не съм видял никъде да се залесява, защото по принцип трябва да има гола сеч, за да се залесява или там където е имало пожари и други бедствия. При прореждането на буковата гора не се залесява.
Рудозем днес