Валя Радева, консултант по хранене: Моделът на хранене в семейството е изключително важен за изграждане на здравословни хранителни навици от най-ранна възраст
Интервю с консултантът по хранене и здравен експерт в Регионалната здравна инспекция – Смолян по повод Европейския ден за борба със затлъстяването.
Госпожо Радева, на 19 май отбелязваме Европейският ден за борба със затлъстяването. Колко тревожни са данните с този проблем в Европа?
Европейският ден за борба със затлъстяването се провежда ежегодно от 2010 г и е учреден с цел намаляване на глобалното нарастване на хората с наднормено тегло и затлъстяване. Затлъстяването е състояние, което се отразява на цялостното здраве и влошава качеството на живота ни. Според данни на Световната здрава асоциация, едно от всеки три деца в училищна възраст в Европа страда от наднормено тегло или затлъстяване. Над 60 % от децата преди пубертета са с отклонение в теглото си и прогнозата е да станат възрастни хора с наднормено тегло и затлъстяване. Европейската асоциация за изследване на затлъстяването е установила, че между 30 и 70 % от населението над 18-годишна възраст в държавите от ЕС страдат от наднормено тегло, а между 10 и 30 % са със затлъстяване, което до 2030 г се очаква да засегне повече от половината от населението в Европа.
Къде се намира България в тази статистика?
Приблизително 1,5 милиона от българите са със свръхнаднормено тегло, а страна ни е на едно от водещите места по честотата на затлъстяването в детска възраст. При национално проучване през 2011 г е установено, че 5 % от децата от 1 до 4-годишна възраст са със затлъстяване, а 30 % от децата от 5 до 18 години са с наднормено тегло, като 10,3 % от тях са със затлъстяване. Запазва се тенденцията свръхтеглото и затлъстяването сред учениците значително да се увеличават. При аналогично проучване проведено през 2014 г за първи път при 7-годишните първокласници в България се отчита намаляване на затлъстяването сред момчетата и задържане честотата на свръхтегло и затлъстяване при момичетата. Намалява затлъстяването във възрастта от 7 до 9 г от 18, 5 до 13,2 %, на 14-18-годишните от 7,9 на 5,6 %. В групата на 10-13 годишните показателите се запазват.
Какво представлява затлъстяването и какви опасности крие то за здравето на хората?
Медицинската статистика отдавна доказа, че детето със затлъстяване става възрастен индивид със затлъстяване и това не е само естетичен проблем за здравето на българската нация. Затлъстяването е хронично-метаболитно заболяване, което се дължи на прекомерно натрупване на мастна тъкан в организма поради дисбаланс между енергийния прием и енергийния разход. Това води до повишаване на теглото във времето. Лечението на затлъстяването е комплексно и няма универсален подход валиден за всички. При него участват специалисти от различни области, затова ролята на родителите и моделът на хранене в семейството са изключително важни за изграждане на здравословни хранителни навици от най-ранна възраст. В тази връзка не трябва да забравяме и физическата активност, защото ако детето е по цял де на чина, пред компютъра и телевизора, енергоразходът му е много нисък и дори прием на храна в препоръчителни количества, може да доведе до наднормено тегло.
Какви препоръки ще дадете на хората, които искат да преминат към по-здравословен начин на живот?
За улеснение при избора на храна, специалистите по хранене са разработили препоръки за здравословно хранене, които обхващат цялостното развитие на детето още от бременността, до кърмачетата и малки деца до деца от 3 до 7 г за ученици и възрастни. На първо място трябва да се консумира пълноценна и разнообразна храна. Трябва да се храним редовно и с удоволствие, в приятна атмосфера и да се заделя достатъчно време за хранене. Да се консумират зърнени храни, които са важен източник на енергия да се предпочитат пълнозърнести хлябове и пълнозърнести продукти. Ежедневно да се консумират над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, като е за предпочитане те да бъдат сурови. Млякото и млечните продукти да са със ниско съдържание на мазнини и сол. Добре е да се консумират постни меса и те често да се заменят с риба или птиче месо или бобов вид храни. Ограничавайте общо приемът на мазнини особено на животинските. При готвене животинските мазнини е добре да се заместват с растителни масла, но и те да са в умерени количества. Трябва да се ограничи приема на захар и сладкарски продукти и да се избягва консумацията на безалкохолни напитки, съдържащи захар. Доказано е, че при консумация на едно безалкохолно всеки ден за период от 1 година, теглото на човекът се увеличава със 7 кг. Добре е да се намали употребата на сол и солени храни. Съветът е да не се консумира алкохол, но ако се пие, дневният прием да не надвишава умереното количество, което означава 1 бира, 1 чаша вино или 50 мл концентрирана алкохолна напитка. Поддържайте здравословно тегло и бъдете физически активни всеки ден поне по 60 минути, което може да се изрази и в бързо ходене. Приемайте ежедневно достатъчно вода. Приготвяйте и съхранявайте храната така, че да се запази нейното качество и безопасност.
Има ли хора, които въпреки многото изкушения в търговската мрежа в днешно време, предпочитат здравословния начин на живот?
Въпреки негативните тенденции, напоследък все повече хора прегръщат идеята за здравословното хранене и предават това и на децата си. Има родители, които сами прилагат в къщи принципите и следят с какво се хранят децата извън семейството. Наближава лятото и с него сезонът на диетите. Много хора се впускат в различни ограничения по отношение на храненето. Трябва да се знае, че много килограми не се свалят лесно и бързо. Много хора започват различни диети, които понякога стигат до крайности и изтощават организма. Рязкото ограничение в храненето е съпътствано с дефицит на много вещества, витамини и минерали, намалява работоспособността, създава условия за стомашно-чревни проблеми и анемия. Много често се стига до така наречения йо-йо ефект, защото след строгата диета настъпва компенсаторен глад и прекомерно хранене. При някои момичета и жени се стига и до нарушения в хранителното поведение като анорексия, която може да е дори и с фатален край. Ако все пак решите да се приложат диети, то постепенното намаляване на големината на порцията е добро начало. Необходимо е да се изключат всички излишни захари, които носят само празни калории, да се намалят мазнините, да се включат повече зеленчуци и сурови плодове. Ефективен начин е т. нар. прекъснато полугладуване, които дава добър и бърз ефект. При него се приемат основно плодове и зеленчуци, плодови и зеленчукови сокове, чай, айран с енергийна стойност до 500 килокалории при жените и 600 килокалории при мъжете дневно. Подобен режим много сериозно повлиява килограмите. Добре ще е обаче здравословното хранене и физическата активност да станат начин на живот, а само временен режим. Всичко това не е лесно за повече хора затова и затлъстяването и сериозен проблем в световен мащаб.
Източник: "Фокус"