Захри Говедаров: "Ловът е свързан с емоции, а кой ще удари прасето- там вече е на късмет"
"Мога да кажа, че тази година беше успешна за Чепинската ловна дружинка, като имам предвид, че на територията имаме много дивеч. Много пропуски имаме също, което пък е добре за дивеча, не за нас. Но определено мога да кажа, че имахме много по-голяма слка от миналата година." Това сподели за Рудозем днес Захри Говедаров, председател на ловна дружина "Чепинци".
Чепинската дружина се състои от 45 ловци, като има доста млади попълнения. От тях около 20 са били активните през целия сезон. Наско Паликаров е най-младият член в групата. Най възрастният е Юсеин Моллов. През изминалия ловен сезон чепинските ловци имат 13 отстреляни прасета и 4 сърни- уточни Говедаров. За първи път тази година имат отстреляно трихинелозно прасе. "Това не се е случвало никога досега"-съобщи председателят.
Отличници в дружината по критерий точен изстрел са: Хайри Моллов, който с един изстрел е отстрелял най-голямото прасе- около 200 кг, Хари Хаджиев, Исеин Моллов, Мохамед Хаджиеминов. Като отличник в храненето беше посочен Наско Паликаров. Той беше определен като човекът, който най-много храни и се грижи за дивеча.
Най-много пропуски за сезона има Хайри Дурев, по думите на председателя. "Не го споходи слуката колегата Дурев, но това на всеки може да се случи. Това е шанса и на животното."- каза Захри Говедаров.
Председателят сподели, че за него също не е имало слука през последния ловен сезон. "Миналият сезон беше успешен за мен, защото само в рамките на един ловен излет успях да отстрелям 3 диви прасета. Тази година ми е слаба, но това не трябва да ни отчайва. Ловът е свързан с емоции, а кой ще удари прасето- там вече е на късмет. "
Говедаров сподели, че тази година са построили още един заслон. "Традицията в нашата дружина е да строим заслони. В момнта на всяко едно ловище имаме заслон, където можеш да влезеш, да напалиш печка, да се сгрееш и да си изядеш обяда". По думите му са хвърлени много труд и пари в ловната хижа, която в момента почти на 100 % може да се ползва. Има обособена механа, кухня, леглова база и санитарни възли и може да се ползва както от ловци, така и от гости.
Относно стопанисването и обогатяването и опазването на дивеча чепинската дружинка са построили 6 хранилки за прасета, 8 хранилки за сърна, около 2500 лв са похарчили за зърнест фураж, което е около 4 тона. На захранването се дължи и богатия улов през изминалия сезон, според Говедаров.
Тази година предстои докарване на още вода към хижата. Освен това плануват да възстановят повредените хранилки, да направят още 2-3 хранилки за диви прасета и да продължат с храненето. "Именно целогодишното хранене води до слука"- уточни Говедаров.
По думите му вълци на територията на чепинската дружина няма и според него това се дължи на факта, че в района няма хранителна база за тях- няма стада, които да пашуват. Но за сметка на това има лисици, има мечка- може да са и две- намирали са следи от мечки. Също така има и белки. Говедаров уточни, че дружинката има изградени традиции и във вредния дивеч. Той уточни отстрелът на вреден дивеч е целогодишен. "Единствената дружина, в която се плаща вредният дивеч, е нашата. Даваме 5 лв за отстрелян вреден дивеч"- поясни той.
За 2012 година имат около 80 броя отстреляни лисици и белки. По думите на Говедаров може би най-много лисици и белки се отстрелват в Чепинската дружина.