Здравко Младенов: Смятам, че спортистите правят за нашия град повече, отколкото политиците
На прага на новата година е съвсем естествено да погледнем назад и да видим как е преминала 2013-та. През годината отразявахме тревогите и постиженията, събитията и дейностите в рудоземските спортни клубове и сега в самия край на 2013-та искаме да направим една равносметка. Като за начало започваме с клуба по карате. Разговаряхме със Здравко Младенов и ето каква равносметка направи той...
Припомнете ни кога е създаден клубът по карате в Рудозем, колко деца тренират и колко са записаните през изтичащата вече година?
Спортен Клуб Карате –Рудозем е създаден месец октомври 1990година като секция по карате към ОСО (организация за съдействие на отбраната), до ден днешен в Клуба са тренирали над 5500 човека, предимно деца, или около 95% деца. В момента в гр.Рудозем тренират 67 човека, от които 25 са към Клуба,а останалите са в детската градина. Както във всеки спорт, така и в нашия има текучество. През годината са минали около 30 деца, но от тях са останали само 10.
Безспорно развитието на спорт в малка община е съпроводено с големи изпитания. Живеем във време, в което като че ли не се отделят достатъчно пари за спорт и култура. Какъв е основният проблем, пред който е изправен клубът?
Смятам, че не е много правилно да слагаме под един знаменател спорта и културата. Не съм много запознат каква точно културна дейност се развива на триторията на нашата община, освен групата на гайдарите на г-н Кайков.
С какво финансиране е клуба- знаем, че от общината има известна подкрепа за спортните дейности, които се осъществяват тук. Достатъчни ли са те и от къде набавяте средства?
Източниците за финансиране на клуба са няколко:
-месечните такси, които трениращите плащат.
-субсидия от общината, която е крайно недостатъчна.
-спонсори, на които сме им благодарни и които стават все по-малко.
На всеки кмет до ден днешен съм предлагал да поемат разходите на клуба и да премахнем месечните такси, така че залата да бъде пълна с деца и това де не е бариера за социално слаби или да могат да тренират деца, чиито родители не могат да заделят средства за спорт на децата си. Между тях със сигурност има и талантливи деца, които биха разнасяли славата на града ни из страната.
Има и начин за самофинансиране, с малко съдействие от управниците, но до ден днешен нито един кмет или общински съветник не се е поинтересувал как може да стане, така че, малкото средства, които общината заделя за спорта, да бъдат достатъчни. Няма и да се поинтересуват, тъй като никой политик няма интерес проблемите да бъдат трайно решени.
Имате ли спонсори?
Спонсори нямаме, има фирми и физически лица, които отпускат еднократно средства, макар и не големи суми. Ние сме им много благодарни за проявената щедрост.
Допълнихте ли рафтовете с още медали през тази година?
Тази година беше тежка във финансово отношение, но успешна в спортно-техническо отношение година. Гордеем се с бронзовия медал на Деница от Европейското състезание в Румъния.
Голям успех е и нашето представяне на международния турнир за купа „Черно море” -23.11.2013г в гр.Бургас, от където се върнахме със два златни медала, спечелени от Деница Младенова и Джамал Кускусчиев и бронзовия медал на Симона Кирилова. Не на последно място за нас са важни и медалите от Републикански първенства и турнири- златният медал на Деница и сребърен на Емилиян Димитров от националното първенство на 31.03.2013г в гр.Пловдив.
Не искаме да звучи като оправдание, но ако видите при какви условия тренираме, ще изпитате съжаление и учудване как сме постигнали тези резултати.
Осъществихте ли плановете си за 2013-та? Какво спечелихте и какво загубихте?
Не загубихме нищо, в материално отношение не спечелихме нищо, но спечелихме много удовлетворение: нашите съграждани, а и наши приятели, които са напуснали нашия град. Много хора из страната се радват на нашите постижения и ни честитят. Постоянно получаваме поздравления по телефона и във фейсбук, това ни дава мотивация да продължаваме с още по-голямо усърдие.
Има ли нещо- състезание, или някаква възможност, която да сте пропуснали, поради липсата на финнаси или нещо друго?
За съжаление ние пропуснахме Националеното първенство за юноши и девойки в гр.Севлиево на 24.02.2013г,
-национален турнир „Мадарски конник”27.04.2013г гр.Шумен
- за голямо съжаление едно от най важните мероприятия от спортния календар на Федерация Българско Карате Шинкиокуши „летен спортно-технически лагер, където участниците в лагера имат възможност да защитят по-високи степени и да тренират при майстори от световен ранг.
Какво предстои през 2014-та?
Както всяка година, ние работим единствено по спортния календар на ФБКШ, така че след като го получим, ще сме наясно какво ни предстои, но общо взето повечето първенства и турнири са традиционни.
А състезателите, които се представиха отлично през годината и прославиха името на нашия град, ще бъдат ли поощрени или наградени по накакъв начин?
За пореден път ще използвам израза "за съжаление", в нашия град за разлика от всички други градове, няма традиция да се награждават спортисти на годината. А нашите спортисти направиха толкова много, че управниците трябва шапка да им свалят и да се срамуват за отношението си към спорта. Смятам, че спортистите правят за нашия град повече, отколкото политиците.
Ние, ръководството на клуба ще си наградим нашите състезатели, макар и символично ще поощрим тези, които тази година се представиха достойно на националните и международни татамита.
Каква е социалната функция на спорта Карате в обществото?
Благодаря ви, това също е интересн въпрос. Карате е бойно изкуство и спорт. Карате, като спорт осъществява образователни, здравни, социални, културни и възстановителни функции.
Целта на спорта карате е подобряване на здравето и физическото развитие на трениращите чрез системни занимания с физически упражнения и бойни техники от всички възрасти.
Карате е морал, карате е дисциплина и труд,карате е метод за възпитание, изгражда и развива ценностна система за едно по- добро общество, по-здраво не само физиологически, а общество без насилие, както е казал един велик майстор по карате:
“Истинското карате-до се заключава в цялостния живот. Тялото и разума трябва да се развиват и усъвършенстват в дух на хуманност. Човек винаги трябва да бъде справедлив”.
Искам да завърша с един коментар като човек, който работи с хора, предимно с деца в тази община над 20 години. Деца от нашата община са направили филм със заглавие „Кървав уикенд”, тематиката е насилие и убийства.
Скъпи съграждани, чест им прави на тези деца, че полагат усилия и развиват творческите си качества, но нека поразсъждаваме над въпроса от какво е продиктувано това заглавие и защо точно тази тема: от медиите ли (телевизия,вестници, интернет и т.н.), или от желание или страх от насилие. Нека се замислим как въздейства на другите деца особено към по-малките, не ги ли провокира към насилие, не им ли променя ценностната система?!Нима няма по приятни теми за филми: природни красоти или от ежедневието-деца герои,които спасяват живота на ранено врабче или гълъб, спасяват ранено куче или коте, деца с постижения в областта на поезията, науката, изкуството позитивни, градивни, приятни за гледане, възпитателни теми и т.н.
За мен лично този филм е един тревожен сигнал и смятам, че училищните психолози,педагозите и не на последно място родителите трябва да се замислят над този факт.
Не бива да мислим че само скъп телефон, маркови дрехи и стотинки за училище е достатъчно. Съжалявам, че така трябва да завършим това интервю, но го казвам с безпокойство и добронамерени чувства.